Ako funguje tepelné čerpadlo
Čo je tepelné čerpadlo?
Tepelné čerpadlo patrí medzi ekologické, moderné a najefektívnejšie zdroje tepla. Ide o úspornú technológiu, ktorá primárne využíva alternatívne zdroje energie ako vzduch, vodu, zem či odpadové teplo. Po tepelnom čerpadle dnes siaha čoraz viac domácností, pričom jeho využitie je rôznorodé. Najčastejšie sa používa na vykurovanie a ohrev teplej úžitkovej vody v domoch, avšak dobre slúži aj na chladenie. V kombinácii s vhodnými distribučnými elementmi tepla dokáže zabezpečiť tepelnú pohodu a vysokú energetickú úsporu. Jeho ďalšou výhodou je nízka produkcia CO2. V závislosti od svojho výkonu dokáže vyprodukovať z 1kWh elektrickej energie približne 4 - 5kWh tepelnej energie, pričom dokáže byť funkčné už od -20°C.
Ako funguje tepelné čerpadlo?
Tepelné čerpadlo funguje ako chladnička, avšak v obrátenom režime. Jeho hlavnými časťami sú výparník na vonkajšej jednotke, kompresor a kondenzátor na vnútornej jednotke. Chladivo, ktoré cirkuluje v tepelnom čerpadle, získava teplo z okolitého vzduchu, zeme alebo z vody. To, samozrejme, závisí od typu tepelného čerpadla. Následne začne vo výparníku vrieť. Kompresor nasaje chladivo v plynnom skupenstve, kde sa stlačí na vysoký tlak a teplotu. Potom horúce prúdi ku kondenzátoru, kde sa kondenzačné teplo odovzdá do vykurovacieho systému. Celý proces sa opakuje, až sa ochladením zmení skupenstvo chladiva.
Princíp fungovania tepelného čerpadla
Ako je možné, že tepelné čerpadlo dokáže vyrobiť teplo aj pri veľmi nízkych vonkajších teplotách alebo dokonca pri teplotách pod bodom mrazu? Princíp fungovania tepelného čerpadla je jednoduchý. Množstvo energie vo vonkajšom prostredí je prakticky nevyčerpateľné. Avšak nemá vždy želanú teplotu. Vďaka kompresoru sa jeho teplota dokáže zvýšiť na požadovanú úroveň až +70°C.
AKÉ TEPELNÉ ČERPADLÁ EXISTUJÚ?
Poznáme štyri základné typy tepelných čerpadiel:
Najpopulárnejšie |
Vzduch - Voda
|
Najekonomickejšie | |
Vzduch - Vzduch
|
Zem - Voda
|
Voda - Voda
|
TRENDY V OBLASTI TEPELNÝCH ČERPADIEL
Dopyt po tepelných čerpadlách na Slovensku posledné roky rastie. Súvisí to najmä so stúpajúcimi cenami elektriny, s neistotou spojenou s dodávkami plynu i s rastúcimi možnosťami štátnych dotácií na obnoviteľné zdroje energie.
Záujem o tepelné čerpadlá v domácnostiach rastie
V Európe sa každoročne predá čoraz viac tepelných čerpadiel. Očakáva sa, že ich počet do roku 2030 narastie zhruba na 1,2 milióna. Napriek tomu nárast využívania obnoviteľnej energie zaostáva za cieľmi, ktoré si stanovila Európska únia. Na Slovensku máme tiež čo dobiehať.
Chcete tepelné čerpadlo? Požiadajte si o dotáciu
V roku 2021 sa u nás predalo 65 000 kusov tepelných čerpadiel, čím podiel Slovenska vychádza 2,9%. Vďaka štátnym dotáciám by si malo tepelné čerpadlo nainštalovať ďalších takmer 5000 domácností. Mnohé si ich volia ako vhodnú alternatívu najmä do nových rodinných domov. Pribúdajú však aj domácnosti, ktoré sa rozhodli obnovovať a rekonštruovať svoje staršie domy aj vďaka Plánu obnovy.
Cieľom únie je do roku 2030 zvýšiť podiel obnoviteľnej energie zo 40% na 45%, pričom na energetickú efektívnosť a tepelné čerpadlá je určených až 56 biliónov eur. Podiel tepelných čerpadiel v Európe využívajúci zdroj tepla ako vzduch, zem a voda sa mení podľa jednotlivých krajín a ich teplotných podmienok. Najviac tepelných čerpadiel dnes možno nájsť v severských európskych štátoch, po nich nasledujú krajiny južnej Európy a napokon štáty strednej Európy.
Slováci preferujú tepelné čerpadlá vzduch/voda
V Európe dominuje najmä predaj tepelných čerpadiel typu Vzduch - Vzduch a Vzduch - Voda. Podiel tepelných čerpadiel Vzduch - Vzduch predstavuje 38 percentný podiel a tepelné čerpadlá Vzduch - Voda, ktoré vykurujú celoročne, majú podiel až 45%.
Na Slovensku rastie záujem najmä o tepelné čerpadlá Vzduch - Voda. Kopírujeme tak trend podobný v Rakúsku, Českej republike, Maďarsku alebo Nemecku, kde počet tepelných čerpadiel v domácnostiach naďalej rastie. V severských a južných krajinách zasa vedú tepelne čerpadlá Vzduch - Vzduch, ktoré vykurujú celoročne do vonkajšej teploty -15°C. Ich výhodou tiež je, že sú lacnejšie a vhodné na rekonštrukcie domov bez hydronického systému.
Riešením sú aj tepelné čerpadlá na prípravu teplej sanitárnej vody
Ako výborné riešenie sa dnes ukazujú tepelné čerpadlá na prípravu teplej sanitárnej vody. Počet inštalácií týchto čerpadiel narástol v roku 2021 až na 33%, pretože prinášajú okamžité úspory najmä pri rekonštrukciách s tepelnými čerpadlami Vzduch - Vzduch. Takáto kombinácia vynikajúco rieši vykurovanie i prípravu teplej vody. Nemožno sa preto čudovať, že domácnosti o ňu prejavujú čoraz väčší záujem.